Podczas konsultacji kryzysowej usłyszałam od Klientki- Pani Karoliny zdanie: „Jestem jedną, wielką porażką.”. To zdanie zostało wypowiedziane przez nią niezwykle stanowczym tonem. Zszokowało mnie to. Widziałam przed sobą mądrą, zaradną, atrakcyjną kobietę. Ona miała o sobie zupełnie inne zdanie. Zastanawiałam się nad tym dlaczego niepowodzenia, których doświadczyła przełożyły się aż tak na jej myślenie o sobie. Okazało się, że przeżywanie sytuacji trudnej i odnoszenie jej do siebie stało się dla niej takim samym nałogiem jak palenie papierosów. Z tego powodu tak trudno było się jej od niego uwolnić.

Rozpamiętywanie sytuacji, którą traktujemy w ramach porażki powoduje obniżenie naszego nastroju, stany lękowe, trudność w racjonalnym myśleniu, izolację społeczną. W poważniejszych przypadkach może spowodować dolegliwości psychosomatyczne, zaburzenia nerwicowe czy depresję. Aby uniknąć tych skutków możesz zamiast myśleć o niepowodzeniach nauczyć się na nie reagować. Pomoże Ci w tym świadomość własnego ciała, emocji i myśli.
Zapraszam Cię do zastosowania techniki coachingowej, która pomoże Ci zrozumieć mechanizm trudności i klęsk oraz zabezpieczyć się przed nimi w przyszłości.

  1. MYŚLI
    Krok 1. Na kartce papieru napisz co myślałeś o sobie w chwili wystąpienia niepowodzenia lub krótko po nim. Zapisz od pięciu do dziesięciu myśli.
    Krok 2. Pomyśl o tym: czego pragniesz, co chcesz zmienić, co chcesz osiągnąć, dokąd chcesz dotrzeć. Zapisz to na kartce.
    Krok 3. Analogicznie do myśli z kroku pierwszego znajdź takie, które będą przeciwwagą. Jeśli zapisałeś/aś np.: „nigdy mi się nic nie uda” możesz to zamienić na myśl wspierającą np. „nie wierzę w zdania zaczynające się od słowa nigdy. To zbytnie uogólnienie.”.
  2. DOZNANIA W CIELE
    Krok 1. Przypomnij sobie wszelkie doznania w ciele towarzyszące Ci w tym trudnym momencie. Określ je jak najbardziej precyzyjnie np. ból w karku, suchość w ustach, łzy itd.
    Krok 2. Zaplanuj co zrobisz, gdy pojawią się nieprzyjemne doznania w ciele. Zaplanuj konkretne i realne rozwiązania. Na przykład jeśli odczuwasz ból w karku, rozwiązaniem są regularne ćwiczenia, masaż itd.
  3. EMOCJE
    Krok 1. Wypisz pięć podstawowych nieprzyjemnych emocji, które towarzyszyły Ci w tej trudnej sytuacji.
    Krok 2. Każda emocja pełni określoną funkcję np. lęk ostrzega przed niebezpieczeństwem, a smutek zawęża perspektywę oceny rzeczywistości itd. Napisz jaką rolę pełnią wypisane wcześniej emocje w Twoim życiu.
    Krok 3. Zastanów się jaka myśl może Cię wspierać, gdy pojawi się trudna emocja. Zapisz ją na kartce i wracaj do niej np. w chwilach, gdy towarzyszy Ci smutek.

    W pierwszym akapicie napisałam, że Pani Karolinie ciężko było się uwolnić od natrętnych myśli związanych z sytuacją trudną, która ją spotkała. Dzisiaj wiem, że powyższa technika pomogła jej w powrocie do normy sprzed doświadczenia sytuacji kryzysowej. Zachęcam Cię do wykonania tego ćwiczenia. Mam nadzieję, że będzie ono jednym z pierwszych kroków do tego, abyś wygrał/a po przegranej.












** Imię Klientki zostało zmienione na potrzeby artykułu. Kontekst wykorzystany do tekstu został opisany za zgodą Klientki.