Zmiana i kryzys – jak adaptować się do nowych warunków?
Zmiana i kryzys – jak adaptować się do nowych warunków?
Konsultacja Kryzysowa jest dla Ciebie jeśli...
Doświadczyłeś wymagającej sytuacji życiowej lub trudnego wydarzenia. Twoje zachowanie odbiega od codzienności. Przeżywasz całą paletę emocji. Masz poczucie, że nie radzisz sobie z sytuacją.
Stres towarzyszy Ci od dłuższego czasu. Twoje napięcie narasta stopniowo. Doświadczyłeś momentu kiedy „jedna kropla przelała czarę goryczy”. Wydarzeniami, które mogą spowodować taki stan są np.: rozwód, izolacja, mobbing, wypalenie zawodowe, poczucie pustki w życiu,
brak celu. A może spotkało Cię nagłe, niespodziewane wydarzenie, po którym pojawiła się ostra reakcja? Takim wydarzeniem może być np.: utrata pracy, rozstanie, wypadek,
wiadomość o chorobie, śmierć bliskiego.
Pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie
Celem konsultacji kryzysowej jest naprowadzenie osoby na ścieżkę powrotu do normy.
Jest to możliwe dzięki pracy na własnych zasobach, albo dalszej profesjonalnej pomocy.
Jeśli osoba w kryzysie nie otrzyma wsparcia oraz samodzielnie nie będzie w stanie sobie poradzić to kryzys może stanowić źródło poważniejszych zaburzeń np.: uzależnień, stanów lękowych, depresji. Pierwsza pomoc psychologiczna ma przeciwdziałać przed tymi konsekwencjami.
- Kryzys to reakcja zdrowego i dobrze funkcjonującego człowieka na sytuację trudną, która spotkała go w życiu.
- Kryzys nie jest chorobą ani zaburzeniem psychicznym. Jest specyficzną reakcją na to co się dzieje w życiu danej osoby.
- Kryzys jest uniwersalnym zjawiskiem wpisanym w tok życia człowieka. Bez względu na wiek, płeć, status społeczny, ekonomiczny, doświadczenie.
Jak pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie może Ci pomóc?
Konusltacja kryzysowa to udzielenie emocjonalnego i psychologicznego wsparcia. Kryzys jest doświadczeniem, które powoduje bezsilność i niemoc. Aby poradzić sobie z tą sytuacją osoba musi uruchomić w sobie wiele zasobów, których może nie dostrzegać. Podczas naszych spotkań opracujemy pierwsze kroki na drodze powrotu do normy.
Jak przebiega pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie?
Pierwsza pomoc psychologiczna w kryzysie to trzy spotkania podczas, których otrzymasz wsparcie.
Pierwsze spotkanie trwa od 60 do 90 minut. Pozostałe dwie konsultacje trwają 60 minut. Spotkania odbywają się online.
Metoda, którą stosuje podczas konsultacji kryzysowych jest zgodna z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO).
Przebieg konsultacji kryzysowej:
- Ocena funkcjonowania i diagnoza sytuacji Klienta
- Wyodrędbnienie najważniejszych kwestii
- Plan i strategia działania
Model jest wzbogacony o wieloletnie doświadczenie praktyczne (interwentów kryzysowych) oraz badawcze w zakresie psychologii kryzysu, psychotraumatologii oraz interwencji kryzysowej.
Nie będziemy spamować, obiecujemy! 🙂